Jandarma Malzemeleri

928 kez görüntülendi ve 0 adet yorum yapıldı.
T.C. Jandarma personeli, İçişlerine bağlı, emniyet, asayiş ile kamu düzeninin korunmasını sağlarken, diğer kanun, yönetmelik ve kararnamelerin verdiği yetkiler doğrultusunda görevlerini yerine getiren silahlı, üniformalı genel kolluk kuvvetidir.

Jandarma personelinin bu tanımı doğrultusunda sorumluluk alanlarında genel olarak Mülki, Askeri, Adli ve diğer görevleri vardır.Kısaca bu görevlere değinelim:

Jandarma Personeli Mülki Görevleri: Adli ve Askeri görevler kapsamı dışında kalan, diğer kanun, yönetmelik ve kararnamelerin icrası yanında bu hükümlere dayalı ve kararlarla kendisine verilen görevleri yapmak.
Bu Mülki görevler: Emniyet, asayiş ile kamu düzeninin korunmasını sağlar, korur ve kollar, ceza infaz kurumları ile tutukevlerinin dış korumalarını yapar, her türlü kaçakçılığı (silah, uyuşturucu, insan, tarihi eser v.s.) men, takip ve tahkik eder, aynı zamanda her türlü suç işlenmesini engellemek için gerekli tedbirleri alır, aldırır ve uygular.

Jandarma Personeli Adli Görevleri: Adalet bakanlığına bağlı ve işlenmiş suçlarla bağlantılı olarak kanunlarda açıklanan işlemleri ve görevleri yerine getirirken, bu suçlara ilişkin adli hizmetleri de yerine getirir.
Jandarma Personeli Askeri Görevleri: İlgili kanunlarda ve Cumhurbaşkanlığı Kararnameleriyle verilen askeri görevleri yerine getirir. (T.C. sınırları içerisinde sorumlu olduğu bölge sınırlarında terörle mücadele, asker kaçağı şahısların takip ve yakalanması, trafik suçları, bilişim suçları v.s).
Jandarma Personeli Diğer Görevleri: Yukarıda bahsedilen üç ayrı maddenin dışında kalan kanun, yönetmelik ve kararnameler ile belirtilmiş görevlerdir.
Jandarma teşkilatı olarak yukarıdaki görevlerin icra edilebilmesi için öncelikle Jandarma Personelinin, askeri okullarda yetiştirilerek eğitim ve öğretimi tamamlaması, okuldan mezun olan Jandarma personelin çeşitli birliklerde staj görerek eğitim ve bilgi seviyesini en üst seviyeye çıkartılması ve sonrasında görev yapacakları birliklere tayin edilmesi gerekir.

Jandarma Personeli, aynı polis teşkilatında olduğu gibi görevlerinde benzerlik taşımaktadır. Jandarma Personeli, son birkaç yıl öncesine kadar Askeri görevler olarak Genelkurmay Başkanlığına bağlı iken, en son güncellemeler ile ilgili kanunda yapılan değişiklik sonucu direkt İçişleri bakanlığına bağlanmıştır. Böylelikle, Jandarma personelinin kuruluş, kadro ve konuş yerleri, içişleri bakanlığınca düzenlenmekte, fakat sıkıyönetim, seferberlik, savaş hallerinde Bakanlar Kurulu kararıyla ilgili kuvvet komutanlıklarının emrine girecek olan Jandarma personelinin kuruluş, kadro ve konuş yerlerinin düzenlenmesinde Genelkurmay Başkanlığını görüşü alınarak gerekli işlemler yapılabilecektir. Böyle bir durumda Jandarma Personelinden kalan bölüm ve birimler, normal görevlerine devam edeceklerdir.

Jandarma Personeli arasında her kademedeki personel, ihtiyaç görülmesi halinde İçişleri Bakanlığı tarafından, Emniyet genel müdürlüğü, Sahil güvenlik komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı arasında geçici olarak görevlendirilebileceklerdir. Bu yetki gerekirse İçişleri bakanlığınca İl valilerine de devredilebilecektir. Bu işlem sadece personel görevlendirmesiyle sınırlı kalmayıp, aynı zamanda silah, mühimmat, teçhizat, araç gereç taşıt ve taşınabilir diğer malzemelerle birbirlerine geçici olarak tahsis edilebilecek, gerekirse bedelsiz olarak devredilebilecektir.

Yeni değişiklikle, Jandarma personelinin subay ve astsubaylığa nasıp ve terfi işlemleri, İçişleri bakanlığı onayıyla yapılmaktadır.

Jandarma teşkilatı içerisinde Uzman jandarma personeli ve Uzman erbaşların nasıp ve terfileri ise, Jandarma genel komutanlığı tarafından özel kanunlarına göre yapılmaktadır.Jandarma Asayiş
Jandarma Asayiş Personeli, ülkemizde güvenlik teşkilatının en önemli birimlerinden birisi olup kendi içerisinde ayrı bir yapılanmaya sahiptir.

Jandarma Asayiş personeli eğitimleri, Karabük ili Safranbolu ilçesindeki Jandarma eğitim alay komutanlığındadır. Eğitimini ve Askerlik hizmetini bu birlikte yapanlar Jandarma personeli olarak görevine devam ederler.

Bazı kritik tesis ve yerlerin korunması ve güvenliği, Jandarma Asayiş birlikleri tarafından yerine getirilmektedir. Bu tesislerin tamamen veya kısmen yok edilmesi, zarara veya hasara uğratılması durumunda ülkemiz güvenliği, toplum üzerindeki olumsuz etkisi ve ekonomideki yaratabileceği hasarlardan dolayı önceden alınacak önlemler çok önem arz etmekte olup, bu bilinçle Jandarma asayiş personeli ilgili diğer birimler ile de koordine ederek gerekli tedbirleri çok sıkı almaktadır.

Bu kritik tesislerden bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

Havaalanları, Demiryolları, Köprüler, Barajlar, HES alanları, Petrol üretim ve dolum tesisleri, Boru hatları, Silah ve mühimmat depoları v.b. gibi yerler…

Jandarma asayiş personelleri içerisinde, Terörle mücadele personelleri, özel asayiş personelleri (Atlı Jandarma personelleri, Jandarma arama ve kurtarma personeli, Jandarma asayiş bot komutanlığı personelleri, Jandarma motosikletli asayiş personeli, Jandarma asayiş köpek timleri ve personeli, Jandarma trafik hizmetleri daire başkanlığı personelleri, Jandarma çevre koruma personelleri v.b. gibi sayabiliriz.Jandarma Asayiş Kıyafeti
Jandarma Asayiş Kıyafeti olarak personellerin kullanacakları kıyafetlerdeki subay olanların rütbeleri omuzda, astsubay, uzman jandarma çavuş, uzman erbaş ve çavuş ile onbaşı rütbesindeki personelinin rütbeleri kolda olacak şekilde uygulanmaktadır. Ayrıca her iki kolda ayrı ayrı olmak üzere arma ve amblem olacaktır. Sağ kolda Türk bayrağı olurken, sol kolda birliğinin arması daire şeklinde uygulanacaktır.

Yine sağ göğsünde kullanıcı personelin soyadı yazan cırtlı bir isimlik, kıyafetlerinin yakalarının üzerlerinde yaka işaretleri, şapka kokartları ile rütbeli olanlar için rütbeleri nakışlı örme şeklindedir.

Jandarma Asayiş personelindeki rütbeli personelin hepsinin yaka işaretleri, şualı Ayyıldız ve düğme olacaktır, erbaş ve erlerde ise düğme olmayacak onun yerine şualı Ayyıldız olacaktır.

Jandarma Asayiş Kıyafeti üzerindeki aksesuarların hepsinde kıyafetin rengine uygun fermatüreli yer almıştır.

Jandarma asayiş kıyafetleri içerisinde yer alan yazlık kıyafetler ile şapka giyilirken, kışlık kıyafetler ile bere giyilmesi uygulaması başlamıştır.

Jandarma asayiş kıyafetlerinin yeni olanlarında eskilerden değişik olarak pantolon palaskası bölümüne takılan silah kılıfı kullanılacak ve eğitim kıyafetlerinin hepsinde de şapka kullanılacaktır.

Birlik dışında yapılacak görevlerde görevin özelliğine göre eğer komando ise şapka veya bere kullanılmasına o birliğin komutanı tarafından tercih yapılabilecektir.
Birlik içerisinde yapılacak bir görevde ise görevin özelliğine göre şapka veya bere kullanılabilecektir.
Operasyon özelliklerine göre (Örnek: Terörle mücadele, uyuşturucu operasyonu v.b. gibi) operasyon kıyafeti üzerine takılacak her türlü aksesuar (isimlik, rütbe v.b. gibi), görev yapan personelin hedef veya deşifre olmasını engellemek amacıyla birlik komutanı tarafından çıkarttırılabilecektir.

Jandarma Asayiş Kıyafetleri rengi, laciverttir. Beden numaraları olarak, small’dan, 3XL beden numaralarına kadar geniş bir drop numaraları mevcuttur.

Yazlık ve kışlık olarak üretilen Jandarma Asayiş Kıyafetleri, en kaliteli kumaştan üretilen, rahat, konforlu, terletmeyen ve görevlerde son derece aktif olmasını sağlayan, renk solmazlığı yönünden en dayanıklı olması özellikleriyle kaliteli bir ürün olarak sunulmaktadır.

Jandarma asayiş kıyafetleri arasında, lacivert kışlık parkalı (pantolon ve parka rengi lacivert) asayiş kıyafeti, lacivert kışlık uzun kollu gömlekli asayiş kıyafeti, kışlık jandarma komando (kamuflajlı) kıyafeti, kışlık yelekli (yelek lacivert) günlük kıyafeti, kışlık uzun kollu gömlekli (pantolon rengi lacivert) kıyafeti, yine lacivert yazlık asayiş kıyafetleri sıralayabiliriz.Jandarma Asayiş Başvuru
Jandarma Genel Komutanlığı tarafından her yıl Jandarma asayiş personeli başvuruları ve alımları duyurulmaktadır.

Jandarma akademileri, subay, astsubay ve diğer personel ihtiyaçlarını karşılamak için yayınladığı şartlara uygun nitelikteki adayları çeşitli aşamalardan geçirerek, şartlara en uygun adayları akademik seviyede yetiştirmek üzere jandarma akademilerine yerleştirir. Eğitim ve öğretim süresini başarıyla tamamlayan Jandarma asayiş personeli, mezun olduğunda subay, astsubay veya uzman jandarma olarak en alt rütbesini yemin töreni ile takarak yeni görev yerlerine atanırlar.Jandarma Asayiş Maaşları
Jandarma asayiş personelinin yaptığı görevle bağlantılı olarak risk ve tehlikeli görev (JÖH, Terörle mücadele timleri v.s) özelliğine göre maaşlarına yansıyacak ek ödemelerle tazminatla, normal emsallerine göre ciddi maaş farkı olacaktır. Bu jandarma asayiş maaş farkı normal maaşın yaklaşık %40 veya %50 gibi ek fark olarak yansıdığını söyleyebiliriz.

Jandarma Montu
Jandarma Montu, Jandarma asayiş personeli mensuplarınca kullanılan görev montudur. Jandarma montunun kolları fermuarlıdır ve mevsimsel durumlara göre kolları çıkartılabilir. Jandarma montu iç kısmı elyaf malzemeden dolgu yapılmıştır. Rüzgar, soğuk, toz gibi dış etkenlere karşı dayanıklı ve konforludur. Terletme yapmaz. Fosforlu olduğu için uzaktan görülme özelliği sayesinde avantajı da vardır.

Jandarma Gömlek
Yeni tip Yazlık Jandarma Gömlek, rengi koyu lacivert olup, sırt bölümünde nakışlı Jandarma yazılı ve çok özel bir kumaştan (rigstop kumaş) imal edilmektedir. Bu özel kumaş sayesinde öncelikle kumaşın renginin atması önlenirken, yazın en sıcak anlarda dahi vücudu terletmez, serin tutar, son derece hafif olduğu için görevlerde konforlu ve rahat hareket etme imkanı sağlar.

Subaylar için her iki omuzda rütbe takılacak apoletler vardır.

Jandarma Kışlık Gömlek


Yeni tip kışlık Jandarma Gömlek, koyu lacivert kumaştan olup uzun kolludur ve gömlek üzerinde teşkilatın adını taşıyan Jandarma yazısı bulunmaktadır. Kışlık jandarma gömleğin sol ve sağ göğüs hizasında gelecek şekilde birer adet kapaklı cep mevcuttur.

Subaylar için her iki omuzda rütbe takılacak apoletler vardır.

Jandarma Asayiş Kıyafetleri, resmi bir ürün olduğu için jandarma personeli tarafından satın alınabilinir.
Yorum Yap / Soru Sor